Wednesday, July 24, 2024
HomeMovie2024 American Society of Cinematographers Awards Winners Listing

2024 American Society of Cinematographers Awards Winners Listing

[ad_1]

Oppenheimer continued its dominant awards season type on Sunday evening on the American Society of Cinematographers‘ ASC Excellent Achievement Awards, with Hoyte van Hoytema taking the prize for theatrical function movie.

The win was Van Hoytema’s first ASC award, after beforehand being nominated for Dunkirk (2018) and Tinker Tailor Soldier Spy (2012).

On the TV facet, The Marvelous Mrs. Maisel‘s M. David Mullen received the ASC prize for an episode of 1 hour of tv, Barry‘s Carl Herse received for an episode of a half-hour sequence and Boston Strangler‘s Ben Kutchins received for restricted or anthology sequence or movement image made for TV.

Additionally on the evening, Spike Lee was awarded the ASC Board of Governors Award and Don Burgess, whose work contains Academy Award-winning greatest image Forrest Gump, acquired the Lifetime Achievement Award. Moreover, Steven Fierberg accepted the ASC Profession Achievement in Tv Award and Amy Vincent was honored with the President’s Award for contributions to the Society.

The thirty eighth ASC Excellent Achievement Awards was held on the Beverly Hilton, Los Angeles.

The total record of winners is beneath.

THEATRICAL FEATURE FILM

Edward Lachman, ASC for El Conde (Netflix)
Matthew Libatique, ASC, LPS for Maestro (Netflix)
Rodrigo Prieto, ASC, AMC for Killers of the Flower Moon (Apple TV+)
Robbie Ryan, ISC for Poor Issues (Searchlight)
Hoyte van Hoytema, ASC, FSF, NSC for Oppenheimer (Common Footage) – Winner

SPOTLIGHT AWARD (offered by Rodney Taylor, ASC)

Eric Branco for Story Ave. (Kino Lorber)
Krum Rodriguez for Citizen Saint
Warwick Thornton for The New Boy – Winner

EPISODE OF A ONE-HOUR TELEVISION SERIES (offered by Karen Pittman)

Ricardo Diaz for Profitable Time: The Rise of the Lakers Dynasty, “The Second Coming” (Max)
Rob C. Givens for Gotham Knights, “Daddy Points” (CW)
M. David Mullen, ASC for The Marvelous Mrs. Maisel, “4 Minutes” (Prime Video) – Winner
Cathal Watters, ASC, ISC for Basis, “In Seldon’s Shadow” (Apple TV+)
Glen Keenan for Star Trek: Unusual New Worlds, “Hegemony” (Paramount+)

LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TV (offered by Titus Welliver)

Dan Atherton for Nice Expectations, “The Three Keys” (FX)
Sam Chiplin for The Misplaced Flowers of Alice Hart, “Half 1: Black Hearth Orchid” (Prime Video)
Ben Kutchins, ASC for Boston Strangler (Hulu) – Winner
Igor Martinovic for George and Tammy, “Stand by Your Man” (Showtime)
Jason Oldak for Classes in Chemistry, “E-book of Calvin” (Apple TV+)
Tobias Schliessler, ASC for All of the Gentle We Can not See, “Episode 2” (Netflix)

EPISODE OF A HALF-HOUR SERIES (offered by Dallas Liu and Ian Ousley)

Julian Courtroom, BSC for The Diplomat, “The James Bond Clause” (Netflix)
Carl Herse for Barry, “Tough Legacies” (Max) -Winner
Jon Joffin, ASC for Schmigadoon, “One thing Actual” (Apple TV+)
Blake McClure, ASC for Minx, “I Thought the Mattress was Gonna Fly” (Starz)
Andrew Wehde for The Bear, “The Bear” FX)

DOCUMENTARY AWARD (offered by Alma Har’el)

Jeff Hutchens for Homicide in Huge Horn, “Episode 1” (Showtime)
Curren Sheldon for King Coal – Winner
D. Smith for Kokomo Metropolis (Magnolia Footage)

MUSIC VIDEO AWARD (offered by Mark Pellington)

Scott Cunningham, ASC for Gorilla (Carried out by Little Simz)
Jon Joffin, ASC for At House (Carried out by Jon Bryant) -Winner
Andrey Nikoleav for Tanto (Carried out Cassie Marin)

[ad_2]

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments