Sunday, June 16, 2024
HomeMovieWinners Embrace 'Fellow Vacationers' and Renee Rapp

Winners Embrace ‘Fellow Vacationers’ and Renee Rapp

[ad_1]

Awards season is just not over simply but.

The GLAAD Media Awards went down contained in the Beverly Hilton in Beverly Hills on Thursday, a ceremony that noticed trophies handed out to winners throughout movie, TV, music and media. Wayne Brady hosted the star-studded occasion at which Oprah Winfrey took residence a Vanguard Award offered by Chilli Pepper and Paola Presta, and Niecy Nash-Betts was honored with a Stephen F. Kolzak Award for LGBTQ visibility from pal Sharon Stone.

In classes introduced from the stage, Showtime’s steamy political drama Fellow Vacationers starring Matt Bomer and Jonathan Bailey from creator Ron Nyswaner took the highest prize as excellent restricted or anthology collection. The Apple TV+ collection Ted Lasso, which launched a homosexual soccer star this previous season, bested the competitors within the excellent comedy collection class. The Hint Lysette-starrer Monica from IFC Movies was honored as excellent movie in restricted launch, and Showtime’s Yellowjackets gained for excellent drama collection. Perennial Emmy favourite RuPaul’s Drag Race additionally picked up one more GLAAD Award for excellent actuality competitors program. Rising music star Reneé Rapp additionally went residence a winner due to selecting up the trophy for excellent music artist offered by rock icon Billie Joe Armstrong of Inexperienced Day.

Winners in near a dozen different classes have been additionally revealed throughout a spotlight reel that performed onstage. These may be discovered beneath. All different classes will probably be introduced on the thirty fifth GLAAD Media Awards ceremony in New York on Could 11. For a full checklist of nominees, click on right here.

The GLAAD Media Awards in Los Angeles have been offered by Gilead Sciences, Google Pixel and Hyundai Motor America, with extra help from main sponsor Hornitos Tequila and official sponsors Delta Air Strains, Ketel One Household Made Vodka and Sony Music Group.

Excellent Movie – Vast Theatrical Launch

All of Us Strangers (Searchlight Footage)

American Fiction (Amazon MGM Studios)

Anybody However You (Columbia Footage)

The Blackening (Lionsgate Movies)

Bottoms (Metro-Goldwyn-Mayer) — WINNER

The Shade Purple (Warner Bros.)

It’s a Fantastic Knife (RLJE Movies)

Knock on the Cabin (Common Footage)

Transferring On (Roadside Sights)

Shortcomings (Sony Footage Classics)

Excellent Movie – Restricted Theatrical Launch

Aristotle and Dante Uncover the Secrets and techniques of the Universe (Blue Fox Leisure)

The Blue Caftan (Strand Releasing)

Blue Jean (Magnolia Footage)

Find out how to Blow Up a Pipeline (Neon)

Joyland (Oscilloscope)

L’immensità (Music Field Movies)

Monica (IFC Movies) — WINNER

Our Son (Vertical Leisure)

Passages (Mubi)

Summoning Sylvia (​​The Horror Collective)

Excellent Drama Collection

9-1-1: Lone Star (Fox)

The Chi (Showtime)

Chucky (SyFy/USA Community)

Physician Who (Disney+)

Good Hassle (Freeform)

Gray’s Anatomy (ABC)

Quantum Leap (NBC)

Riverdale (The CW)

Station 19 (ABC)

Yellowjackets (Showtime) — WINNER

Excellent Comedy Collection

And Simply Like That… (Max)

Good Omens (Amazon Prime Video)

Harlem (Amazon Prime Video)

Harley Quinn (Max)

Our Flag Means Dying (Max)

Intercourse Training (Netflix)

Any person Someplace (HBO)

Ted Lasso (Apple TV+) — WINNER

What We Do In The Shadows (FX)

With Love (Amazon Prime Video)

Excellent Restricted or Anthology Collection

Black Cake (Hulu)

Our bodies (Netflix)

The Confessions of Frannie Langton (Britbox)

The Fall of the Home of Usher (Netflix)

Fellow Vacationers (Showtime) — WINNER

The Full Monty (FX on Hulu)

The Misplaced Flowers of Alice Hart (Amazon Prime Video)

Queen Charlotte: A Bridgerton Story (Netflix)

Scott Pilgrim Takes Off (Netflix)

Transatlantic (Netflix)

Excellent Actuality Competitors Program

The Boulet Brothers’ Dragula (Shudder/AMC+)

The Problem: Battle for a New Champion (MTV)

Drag Me to Dinner (Hulu)

Love Journey: Paris (Freeform)

My Type of Nation (Apple TV+)

Subsequent in Vogue (Netflix)

Mission Runway (Bravo)

RuPaul’s Drag Race (MTV) — WINNER

Survivor (CBS)

The Voice (NBC)

Excellent Kids’s Programming

“Any Method You Slice It” Strawberry Shortcake: Berry within the Huge Metropolis (Netflix)

“Blue River Marriage ceremony” Ada Twist: Scientist (Netflix) — WINNER

Bossy Bear (Nick Jr.)

Firebuds (Disney Jr.)

Monster Excessive (Nickelodeon)

Pinecone & Pony (AppleTV+)

Princess Energy (Netflix)

Ridley Jones (Netflix)

Summer time Camp Island (Cartoon Community)

Work It Out Wombats! (PBS Children)

Excellent Children & Household Programming or Movie – Animated

Journey Time: Fionna and Cake (Max)

Craig Of The Creek (Cartoon Community)

The Dragon Prince (Netflix)

The Ghost and Molly McGee (Disney Channel)

Hailey’s On It! (Disney Channel) — WINNER

The Loud Home (Nickelodeon)

Moon Lady and Satan Dinosaur (Disney Channel)

Nimona (Netflix)

The Proud Household: Louder and Prouder (Disney+)

Transformers: EarthSpark (Paramount+)

Excellent Music Artist

Billy Porter, Black Mona Lisa (Island UK/Republic Information)

boygenius, The Report (Interscope)

Brandy Clark (Brandy Clark)

Janelle Monáe, The Age of Pleasure (Atlantic Information)

Kim Petras, Feed the Beast & Problematique (Amigo/Republic Information)

Miley Cyrus, Limitless Summer time Trip (Columbia Information)

Reneé Rapp, Snow Angel (Interscope) — WINNER

Sam Smith, Gloria (Capitol Information)

Troye Sivan, One thing to Give Every Different (EMI Australia/Capitol Information)

Victoria Monét, JAGUAR II (Lovett Music/RCA Information)

Excellent Breakthrough Music Artist

Chappell Roan (Atlantic Information/Island Information)

David Archuleta (Archie Music) — WINNER

Fancy Hagood (Fancy Hagood Enterprises)

G FLIP (Future Traditional)

Ice Spice (10K Tasks/Capitol Information)

Iniko (Columbia Information)

Jade LeMac (Artista Information)

The Scarlet Opera (Perta/Silent Information)

Slayyyter (FADER Label)

UMI (Maintain Cool/RCA)

Excellent Video Sport

Baldur’s Gate 3 (Larian Studios) — WINNER

Goodbye Volcano Excessive (KO_OP)

Horizon Forbidden West: Burning Shores (Guerrilla Video games/Sony Interactive Leisure)

Little Goody Two Footwear (AstralShift/Sq. Enix)

Overwatch 2 (Blizzard Leisure)

Stray Gods: The Roleplaying Musical (Summerfall Studios/Humble Video games)

Tchia (Awaceb/Kepler Interactive)

Thirsty Suitors (Outerloop Video games/Annapurna Interactive)

This Mattress We Made (Lowbirth Video games)

Too Sizzling To Deal with 2 (Nanobit/Netflix Video games)

Excellent Comedian Guide

Adventures of Superman: Jon Kent, written by Tom Taylor (DC Comics)

Betsy Braddock: Captain Britain, written by Tini Howard (Marvel Comics)

Hawkgirl, written by Jadzia Axelrod (DC Comics)

Killer Queens 2, written by David M. Booher (Darkish Horse Comics)

The Neighbors, written by Jude Ellison S. Doyle (BOOM! Studios)

New Mutants Deadly Legion, written by Charlie Jane Anders (Marvel Comics)

The Oddly Pedestrian Lifetime of Christopher Chaos, written by Tate Brombal primarily based on an concept by James Tynion IV (Darkish Horse Comics)

Poison Ivy, written by G. Willow Wilson (DC Comics)

Star Wars: Physician Aphra, written by Alyssa Wong (Marvel Comics) — WINNER

Tim Drake: Robin, written by Meghan Fitzmartin (DC Comics)

Excellent Unique Graphic Novel/Anthology

Blackward, by Lawrence Lindell (Drawn & Quarterly)

Carmilla: The First Vampire, written by Amy Chu (Berger Books/Darkish Horse Comics)

Cosmoknights (Guide Two), by Hannah Templer (Prime Shelf Productions)

4-Shade Heroes, by Richard Fairgray (Fanbase Press) — WINNER

Heartstopper Vol. 5, by Alice Oseman (Graphix/Scholastic)

Gentle Carries On, by Ray Nadine (Darkish Horse Books)

Northranger, written by Rey Terciero (HarperAlley)

Parallel, by Matthias Lehmann (ONI Press)

Roaming, by Jillian Tamaki, Mariko Tamaki (Drawn & Quarterly)

Us, by Sara Soler (Darkish Horse Books)

Excellent Journal Total Protection

The Advocate

Billboard

Individuals

Selection

Out — WINNER

SPANISH-LANGUAGE CATEGORIES

Excellent Scripted Tv Collection

4 Estrellas (RTVE Play)

Las Noches de Tefía (Atresplayer) — WINNER

Las Pelotaris (Vix)

Sagrada Familia (Netflix)

Sin Huellas (Amazon Prime Video)

Excellent TV Journalism

“Adolescentes trans relatan su experiencia” Noticiero Telemundo (Telemundo) — WINNER

“Celebrando el orgullo” Noticiero Telemundo (Telemundo Chicago)

“Entrevista con Jesus Ociel Baena” Noticias 24/7 (Univision)

“Fe en la comunidad LGBTQ” Despierta América (Univision)

“El mes del orgullo” Univision Contigo (Univision Dallas)

“La directora Aitch Alberto presenta: ‘Aristotle and Dante Uncover the Secrets and techniques of the Universe’” Ojo Crítico (CNN Español)

“La rapera Villano Antillano habla con Jorge Ramos sobre cómo su música está rompiendo estereotipos” Al Punto (Univision)

“‘La Sala’ brinda un lugar seguro para jóvenes de la comunidad LGBTQ+ en Washington Heights” Noticias 47 (Telemundo)

“Spirit Day” Hoy Día (Telemundo)

“Sufren en silencio” Noticias 52 (Telemundo)

[ad_2]

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments